Paradisul copiilor se va deschide la Apahida!!! O idee americană a fost pusă în practică în comuna noastră

Din data de 18 septembrie, în fostul spațiu în care a funcționat Magnolia, de la ieșirea din Apahida spre Câmpenești, va funcționa un Muzeu al Copilului, unic în România. e3
Ioana Zbârcea, coordonator al proiectului, prin Fundația Doctrina, a declarat pentru ziardeapahida.ro, că doar în Statele Unite ale Americii și marile orașe europene, există astfel de locuri unde părinții și copii își pot petrece un timp împreună, și unde copii cu vârste de la zece luni la 12 ani, pot să descopere singuri, fiecare la nivelul lui percepere, diferite lucruri care mai de care mai interesante. ”Vine un copil cu părintele lui și poate să facă experimente în domeniul legilor fizicii sau ale curentului electric. Copilul poate să vadă cum e cu gravitația sau poate vedea cum funcționează legea magnetică. Există două bile magnetice care arată ce înseamnă forța electromagnetică, cum se atrag polii unui magnet, și multe altele. Există tot felul de locuri, unde copilul poate vedea cum lucrează un pompier sau cum se acordă primul ajutor medical, un supermarket etc. Mai avem un panou unde copii trebuie să rezolve în orb diferite puzzle-uri. Își introduc mânuțele în niște găuri și apoi cu propriile simțuri trebuie să rezolve acel puzzle”, a declarat Ioana Zbârcea.e4e2

Complexul Exploratoriu a fost construit cu fonduri europene și a costat peste 512.000 de lei. ”De fapt este un proiect pe structuri de economie socială, în cadrul căruia trebuie să angajăm persoane vulnerabile. Am optat pentru persoane care își cresc singure copii sau persoane cu dizabilități. La Muzeul Copilului din Apahida am angajat patru persoane care își cresc singure copiii”, a mai spus Zbârcea.
e 1
În cadrul acestui proiect există și un loc unde copiii își pot sărbători zilele de naștere într-un mediu foarte cald și interesant. ”Acest proiect trebuie să producă bani pentru a putea plăti salariile celor patru persoane angajate. Drept urmare, un bilet de intrare este de 25 de lei pentru un copil și 10 lei pentru un adult. Există și reduceri pentru grupuri mai mari cum ar fi clase de copii de la diferite școli din Cluj, Apahida sau din județ”.

Mai multe detalii legate de acest paradis al copiilor puteți sa aflați accesând acest link: aici

2 thoughts on “Paradisul copiilor se va deschide la Apahida!!! O idee americană a fost pusă în practică în comuna noastră

  1. Ideea este foarte utila! DAR, 25 lei/copil mie mi se pare mult si e pacat pentru familiile simple/normale, care au 2-3 copii. Nu o sa-si permita sa ii duca – poate vor avea de ales intre “muzeul educativ” si mancare (ca parte financiara ma refer).

    Like

    1. asa este. aveti dreptate. poate, cu timpul vor mai reduce din preturi. oricum locul este minunat pentru cei mici iar un mic efort din partea unui parinte merita facut o data la cateva luni.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s